TESBİHİN KÜLTÜRÜMÜZDEKİ YERİ

ERKEĞİN VAZGEÇİLMEZ AKSESUARI NEDİR?

Tespihler kültürümüze İslamiyet’in kabul edilmesi ile yerini bulmuştur. Allah’a dua edebilmek için kullanılan tespihlerin boncuk sayısı kadar dua sayabilmeye yarayan bir işlevi bulunmaktadır. Özellikle okunan dua adetince işaretlenerek ve sayılarak kullanıla gelen tespihler  zaman içerisinde o kadar ele yakışmıştır ki, bir aksesuar ve vazgeçilmez bir araç olarak Tesbihin kültürümüzdeki yeri oluşmuştur. İslamiyet’le ilişkilendirildiği için ise her zaman çok kıymet verilmiş ve özenle muhafaza edilmiştir.

   Bir çok inançta var olan tesbih; şekil ve sayı olarak kültürden kültüre değişiklik göstermektedir. Örneğin Hindularda ve Budistlerde 108 boncuklu tesbihler kullanılırken, Hıristiyanlarda kullanılan tesbihler genellikle boncukların tellerle birbirine bağlanması ile oluşturulur. Çoğunlukla 50'den fazla boncuklu olan bu tesbihler boyna takılır. Ucunda ise yaygın olarak, Hz. İsa ve Hz. Meryem tasvirleri olan, çeşitli metallerden yapılan bir madalyon bulunur. Bu madalyondan sonra birkaç boncuk daha sıralanır ve en ucunda ise bir haç takılıdır. Tesbihin kültürümüzdeki yeri inançlar ile kendine yer bulmuştur.
    Bu kadar kıymet verilmiş bir aksesuarın basit boncuklarla üretilmesi ise düşünülemez. Pek çok farklı malzemeden yapılıyor olsalar bile tespihler en çok doğal taşlardan üretilmektedirler. Doğal taşların ışıltısı ve şıklığı ile buluşan tespihler aksesuar olarak elde taşınmaya başlanmıştır ve onlarca yıldır pek çok erkeğin vazgeçilmez bir el alışkanlığı haline gelmiş ve Tesbihin kültürümüzdeki yeri sağlamlaşmıştır.
   Özellikle el işçiliği ile üretilen tespih modelleri daha fazla rağbet görmektedir. Özenle işlenmiş ve tasarlanmış olan tespihlerin 33 boncuktan oluşmasının yanı sıra namaz ve zikir esnasında kullanılan 99 adet boncuktan oluşanları da bulunmaktadır. Ama kültürümüze en çok oturan modeli 33’lük olanıdır. Elde taşınması kolaydır. Her yerde rahatlıkla kullanılabilirler, her kıyafete ve her ortama uygundurlar. Bu yüzden Tesbihin kültürümüzdeki yeri kültürümüze daha fazla yerleşmeye de devam ederler. Aynı zamanda tespihler kültürümüzde her erkeğin vazgeçilmez parçaları olarak yerini almaktadır. Bu yüzden dinsel törenlerin dışında çok önemli bir yere de sahiptirler.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.